МАНІПУЛЯТИВНІ ЕФЕКТИ СМІХУ В ДИСКУРСІ ДОВІРИ
DOI:
https://doi.org/10.18524/2410-2601.2019.1(31).186367Ключові слова:
маніпуляція, довіра, сміхова культура, сміх, сміхові комунікації, мок’юментарі, критичність, медіадовіра.Анотація
Стаття присвячена концептуальному аналізу маніпулятивних ефектів сміхової культури в комунікативних стратегіях завоювання та продукування довіри, зважаючи на нові технологічні можливості сучасного інформаційного суспільства та засилля масових комунікацій. З урахуванням амбівалентності та універсальності сміху досліджуються наявні в сміховій культурі механізми як викриття маніпуляцій, так і їх породження, актуалізуючи загалом питання когнітивної безпеки та формування критичного мислення в умовах сучасної медіакультури. В якості головної умови ефективного маніпулятивного впливу розглядається некритична довіра, що сприяє послабленню або мінімізації захисних бар’єрів шляхом активізації потрібних емоцій, покладання на авторитет, солідарної ідентичності, конформного чуття соціальної спільності, ціннісної схожості тощо.
Висновується, що сміх у його численних різновидах стає дієвим інструментом комунікативного впливу на психіку людини, реалізуючи перлокутивні ефекти у інтерактивному, експресивному, сенсо-конструктивному аспектах. Шляхом поєднання емоційного та інтелектуального впливу сміхові комунікації виявляють потужний потенціал енергетичної розрядки, зняття опозицій та неспівмірностей, смислового переформатування, створюючи тимчасову комічно-іронічну картину світу, в якій стирається межа між реальністю та її інтерпретацією, симуляцією, профанацією.
Посилання
Bourdieu, P. (1993) Sociologiya politiki [Sociology of politics], Moscow, Socio-Logos, 336 р.
Habermas, J. (2011) Postmetafіzichne myslennya [Post-metaphysical thinking], Kyiv, Duh і Lіtera, 280 р.
Kara-Murza, S. (2015) Manipulyaciya soznaniem. Vek ХХІ [Mind manipulation. ХХІ century], Moskva, TD Algoritm, 640 р.
Karasev, L. V. (1996) Filosofiya smekha [Philosophy of laughter], Moskva, RGGU, 224 р.
Lihachev, D. S., Panchenko, A. M., Ponyrko, N. V. (1984) Smekh v Drevnej Rusi [Laughter in Ancient Rus], Leningrad, Nauka, 295 p.
Jefferson, G. (1984) On the Organization of Laughter in Talk about Troubles, in: J. M. Atkinson and J. Heritage (eds.) Structures of Social Action, Cambridge: Cambridge University Press, pp. 346-369.
Shostrom, E. L. (1967) Man, the manipulator: The inner journey from manipulation to actualization, Nashville, TN, Abingdon, 256 р.
##submission.downloads##
Опубліковано
Номер
Розділ
Ліцензія
Авторське право (c) 2020 Докса
Ця робота ліцензується відповідно до Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License.
Автори, які публікуються у цьому журналі, погоджуються з наступними умовами:
- Автори залишають за собою право на авторство своєї роботи та передають журналу право першої публікації цієї роботи на умовах ліцензії Attribution-NonCommercial 4.0 International (CC BY-NC 4.0).
- Автори мають право укладати самостійні додаткові угоди щодо неексклюзивного розповсюдження роботи у тому вигляді, в якому вона була опублікована цим журналом (наприклад, розміщувати роботу в електронному сховищі установи або публікувати у складі монографії), за умови збереження посилання на першу публікацію роботи у цьому журналі.
- Політика журналу дозволяє і заохочує розміщення авторами в мережі Інтернет (наприклад, у сховищах установ або на особистих веб-сайтах) роботи, оскільки це сприяє виникненню продуктивної наукової дискусії та позитивно позначається на оперативності та динаміці цитування опублікованої роботи (див. The Effect of Open Access).