ОНТОЛОГІЧНЕ ДРЕЙФУВАННЯ ПРИЧИН
DOI:
https://doi.org/10.18524/2410-2601.2022.1(37).281819Ключові слова:
онтологія, Росія, суспільне буття, Україна, війнаАнотація
Військова агресія Росії в Україні породила безліч припущень щодо її причин та цілей. Наявність сучасних засобів дозволяє вільно чути голоси обох сторін, що багато в чому створює унікальну ситуацію. Серед безлічі теорій і гіпотез про причини і цілі цієї війни немає єдиної думки у жодної із протиборчих сторін. Висловлені варіанти та гіпотези помітно відрізняються одна від одної навіть усередині кожної з країн. У цій статті зроблено спробу класифікувати висловлені погляди на причини та цілі війни для російської та української сторін. Зазначається, що Росія, яка розв’язала війну, пропонує набагато більше версій, ніж Україна. Для української сторони війна переважно сприймається через формулу «на нас напали, і ми захищаємося». Тим часом, питання про те, чому Росія здійснила атаку, набагато складніше. У статті автор виділяє шість рівнів соціального буття, куди можна розподілити запропоновані версії. Ці шість рівнів: індивідуальний, груповий, політичний, ідеологічний, геополітичний та цивілізаційний. У статті робиться висновок про те, що причина не може обмежуватись одним рівнем, агресорові важливо обґрунтовувати свої дії на всіх шести рівнях. Примітно, що для Росії економічний рівень не має значення, насправді на цьому рівні є більшість противників війни Росії, тоді як для України економічний рівень має велике значення. На думку автора статті, лише релігія може поєднати шість таких різних рівнів. Тому, припускає він, для Росії ця війна має релігійний характер, хоча вона не пов’язана з релігією і не має релігійної форми. Автор знаходить цю ситуацію парадоксальною та потворною.
Посилання
Fukuyama, F. (2014) Political Order and Political Decay: From the Industrial Revolution to the Globalization of Democracy. N. Y.: Farrar, Straus and Giroux.
Fukuyama, F. (2018) Identity: The Demand for Dignity and the Politics of Resentment. N. Y.: Farrar, Straus and Giroux.
Popper, K. (1945) The Open Society and Its Enemies. 2 volumes. L.: Routledge.
##submission.downloads##
Опубліковано
Номер
Розділ
Ліцензія
Ця робота ліцензується відповідно до Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License.
Автори, які публікуються у цьому журналі, погоджуються з наступними умовами:
- Автори залишають за собою право на авторство своєї роботи та передають журналу право першої публікації цієї роботи на умовах ліцензії Attribution-NonCommercial 4.0 International (CC BY-NC 4.0).
- Автори мають право укладати самостійні додаткові угоди щодо неексклюзивного розповсюдження роботи у тому вигляді, в якому вона була опублікована цим журналом (наприклад, розміщувати роботу в електронному сховищі установи або публікувати у складі монографії), за умови збереження посилання на першу публікацію роботи у цьому журналі.
- Політика журналу дозволяє і заохочує розміщення авторами в мережі Інтернет (наприклад, у сховищах установ або на особистих веб-сайтах) роботи, оскільки це сприяє виникненню продуктивної наукової дискусії та позитивно позначається на оперативності та динаміці цитування опублікованої роботи (див. The Effect of Open Access).