ВИСМІЮВАННЯ ВАД УКРАЇНСЬКОГО СУСПІЛЬСТВА У ТВОРЧОСТІ МАНДРІВНИХ ДЯКІВ
DOI:
https://doi.org/10.18524/2410-2601.2023.1(39).306549Ключові слова:
українське суспільство, бурлескна і травестійна поезія, мандрівні дяки, осуд суспільних вад, гідність людиниАнотація
Сатирична література в Україні у ХVІІ–ХVІІІ ст. була частиною так званої «народної сміхової культури», яка офіційно не визнавалася. До неї належить і творчість мандрівних дяків. Насправді це була верства освічених людей, які з різних мотивів заробляли на хліб у мандрах країною. Їхня усна творчість особливо позначилася в українській культурі ХVІІІ ст., вона сповнена критики вад тогочасного суспільства. Засобами сатири й гумору бурлескна й травестійна поезія дяків утверджує гідність людини, висміює суспільні порядки з метою їх покращення. Шквал критики спрямований зокрема проти священників і тогочасної суспільної еліти, що покликана подавати моральний приклад простим людям. Своєю основною метою мандрівні дяки вважали виховання в людині високих моральних чеснот.
Посилання
Holbakh, P. (1980) Kyshenkove bohoslovia [Pocket theology]. Kyiv, Politvydav Ukrainy, 192 p.
Makhnovets, L. (1964) Satyra i humor ukrainskoi prozy XVI–XVIII st. [Satire and humor of Ukrainian prose of the 16th–18th centuries]. Kyiv, Naukova dumka, 479p.
Noha, H. (2001) Zvychai tii u davnikh shkoliariv buvaly… (Ukrainskyi sviatkovyi burlesk XVII–XVIII stolit) [Old schoolboys used to have such customs... (Ukrainian holiday burlesque of the 17th–18th centuries)]. Kyiv, Stylos, 189 p.
Ukrainska literatura XVIII st. Poetychni tvory. Dramatychni tvory. Prozovi tvory [Ukrainian literature of the 18th century. Poetry. Dramatic works. Prose works]. (1983) Kyiv, Naukova dumka, 694 p.
##submission.downloads##
Опубліковано
Номер
Розділ
Ліцензія
Ця робота ліцензується відповідно до Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License.
Автори, які публікуються у цьому журналі, погоджуються з наступними умовами:
- Автори залишають за собою право на авторство своєї роботи та передають журналу право першої публікації цієї роботи на умовах ліцензії Attribution-NonCommercial 4.0 International (CC BY-NC 4.0).
- Автори мають право укладати самостійні додаткові угоди щодо неексклюзивного розповсюдження роботи у тому вигляді, в якому вона була опублікована цим журналом (наприклад, розміщувати роботу в електронному сховищі установи або публікувати у складі монографії), за умови збереження посилання на першу публікацію роботи у цьому журналі.
- Політика журналу дозволяє і заохочує розміщення авторами в мережі Інтернет (наприклад, у сховищах установ або на особистих веб-сайтах) роботи, оскільки це сприяє виникненню продуктивної наукової дискусії та позитивно позначається на оперативності та динаміці цитування опублікованої роботи (див. The Effect of Open Access).