ПОЕТ І КАПСУЛА. МАРГІНАЛІЇ ДО ЕСЕ ЙОСИПА БРОДСЬКОГО «СТАН, ЯКИЙ МИ НАЗИВАЄМО ВИГНАННЯМ»
DOI:
https://doi.org/10.18524/2410-2601.2023.2(40).307206Ключові слова:
вигнання, вітчизна, мовне середовище, рідна мова, мовне тіло поета, життєвий світ поетаАнотація
У статті інтерпретується есе Йосипа Бродського «Стан, який ми називаємо вигнанням». Своєрідність цього есе чималою мірою зумовлена особливим символічним образом поета і мови в їхній нероздільній пов'язаності. У випадку поета вигнання і супутні йому обставини безпосередньо пов'язані із самим способом існування у світі, із самою природою вигнанця в найглибшому сенсі цього слова – з мовою, у царині якої поет безпосередньо перебуває. Вигнання в цьому випадку діє як свого роду тригер, який пробуджує і спонукає поета усвідомити мову в її особливому статусі – як символічне тіло: як капсулу, своєрідний кокон чи материнське лоно. Іншими словами, мова виступає як особливий, специфічним чином облаштований життєвий світ. Вигнання не применшує поета, але випробовує, перевіряє, виявляє, зрештою, його власну міру щодо світу і мови. Життєвий світ поета, його рідна мова, носієм якої він є, дає змогу, незалежно від часу й місця, збудувати дім – створити вірш. Онтологія творчої людини – це не тільки її власне духовне тіло, її твори, її думки, її мрії, а й оточуючий її світ культурних смислів, що дає їй духовну поживу і підтримку.
Посилання
Bible. English Standard Version, in: https://bible.by/esv/43/4/ (accessed Oct. 23, 2023).
Brodsky, J. (1988) The Condition We Call Exile, in: The New York Review, January 21, https://www.nybooks.com/articles/1988/01/21/the-condition-we-call-exile/ (accessed Oct. 23, 2023).
Tarkovsky, A. (1988) Life, life, in: Tarkovsky Arseniy, Poems/Стихи, translated by Peter Norman, London, Poets and painters press, pp. 30–31.
##submission.downloads##
Опубліковано
Номер
Розділ
Ліцензія
Ця робота ліцензується відповідно до Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License.
Автори, які публікуються у цьому журналі, погоджуються з наступними умовами:
- Автори залишають за собою право на авторство своєї роботи та передають журналу право першої публікації цієї роботи на умовах ліцензії Attribution-NonCommercial 4.0 International (CC BY-NC 4.0).
- Автори мають право укладати самостійні додаткові угоди щодо неексклюзивного розповсюдження роботи у тому вигляді, в якому вона була опублікована цим журналом (наприклад, розміщувати роботу в електронному сховищі установи або публікувати у складі монографії), за умови збереження посилання на першу публікацію роботи у цьому журналі.
- Політика журналу дозволяє і заохочує розміщення авторами в мережі Інтернет (наприклад, у сховищах установ або на особистих веб-сайтах) роботи, оскільки це сприяє виникненню продуктивної наукової дискусії та позитивно позначається на оперативності та динаміці цитування опублікованої роботи (див. The Effect of Open Access).