ТРАНСПАРЕНТНИЙ ЕМАНУЕЛЬ. Е. КАНТ І В. ШИНКАРУК: КРЕАТИВНІСТЬ ГЕРМЕНЕВТИЧНОЇ ІНТЕРПРЕТАЦІЇ

Автор(и)

  • Олександр Кирилюк Одеська філія Центру Гуманітарної освіти НАН України, Україна

DOI:

https://doi.org/10.18524/2410-2601.2023.2(40).307209

Ключові слова:

Кант, Шинкарук, «Критика чистого розуму», трансцендентальна філософія, річ-сама-по-собі, агностицизм, категоричний імператив

Анотація

Мудруваті тексти німецької класичної філософії переказувались з метою їхньої адаптації для непідготовленого читача багато разів. Володимир Шинкарук у своїй книзі про Канта, що вийшла п’ятдесят років тому та не втратила своєї актуальності не просто переказує «Критику чистого розуму», а дає її герменевтичну інтерпретацію. Креативне тлумачення ним основної роботи Канта оявнило ті її смисли, які у переказі передати неможливо. В. Шинкаруком було, по суті, створено новаційний концентрований смисловий контент, який відрізняється від оригіналу цілковитою транспарентністю. Завдяки цьому автор читає лекції для аспірантів інститутів НАН України, у результаті чого вони засвоюють базові ідеї Канта і без спеціальної підготовки. У статті роз’яснюється значення ключових термінів філософії Канта, розповідається про структуру «Критики чистого розуму», аналізуються роль пізнавальних засобів на рівні трансцендентальних естетики, аналітики та діалектики.

Особливу увагу присвячено спростуванню марксистського викривлення вчення Канта про річ-у-собі як форми агностицизму. Показано смисл кантівського постулату про обмеження розуму для того, щоб дати місце вірі та причину формулювання ним свого категоричного імперативу.

Статтю написано на методичну допомогу аспіранта для підготовки до складання кваліфікаційного іспиту з філософії, але вона може бути цікава всім, хто хоче скласти первісні уявлення про філософське вчення Канта.

Посилання

Kant, I. (2000) Krytyka chystoho rozumu [Critik der reinen Vernunft] / red. Stanislav Vyshenskyi; peredmova Anatolii Loi; pereklad z nim. Ta prym. Ihor Burkovskyi. Kyiv, Yunivers, 504 р.

Shуnkaruk, V. I. (1974) Teoriya poznaniya, logika I dialektika I. Kanta: (I. Kant kak rodonachalnik nemeckoj klassicheskoj filosofii) [I. Kant’s Theory of Cognition, Logic and Dialectics: (I. Kant as the Ancestor of German Classical Philosophy)]. Kyiv, Naukova Dumka, 335 р.

##submission.downloads##

Опубліковано

2023-12-21