ІСТОРИЧНІ ТА ПАРАІСТОРИЧНІ ЖАНРИ ЛІТЕРАТУРИ

Автор(и)

  • Олена Колесник Національний університет «Чернігівський колегіум» імені Т. Г. Шевченка, кафедра філософії та культурології, Україна https://orcid.org/0000-0002-0597-6489
  • Марина Столяр Національний університет «Чернігівський колегіум» імені Т. Г. Шевченка, кафедра філософії та культурології, Україна https://orcid.org/0000-0002-7643-3027

DOI:

https://doi.org/10.18524/2410-2601.2024.1(41).316160

Ключові слова:

історична проза, альтернативна історія, криптоісторія, метафікція

Анотація

У статті розглядається специфіка історичного жанру літератури, а також жанрових утворень, які сполучають інтерес до історичних постатей, подій, антуражу з намаганням відійти від слідування суто науковим даним та широко використати авторську вигадку. В ряді випадків відбувається вихід за межі власне історичного жанру, що ми пропонуємо позначити як «параісторичний» підхід. До таких параісторичних жанрів можуть бути віднесені альтернативна історія в її різних варіантах, історичне фентезі, криптоісторія, історіографічна метафікція тощо. При цьому історичні та параісторичні піджанри можуть вступати у взаємодію з такими жанрами як наукова фантастика, фентезі, детектив, військова проза, любовний роман тощо. При всьому розмаїтті результуючих текстів здається можливим класифікувати їх за принципом підходу до історичного матеріалу: 1) як до основного об’єкту відтворення та зображення, 2) як до відправної точки для інтелектуальних спекуляцій. В цьому і полягає основна відмінність історичних та параісторичних жанрів та піджанрів.

Посилання

Kolesnyk, O. (2023) Istorycnyi detektyv ta istoriia yak detektyv: do pytannia mizhzhanrovoho syntezu [The historical detective and history as a detective: to the problem of inter-genre synthesys], in: NaUKMA Research Papers. History and Theory of Culture, Vol. 6, Kyiv, pp. 39–44. [in Ukrainian].

Hutcheon, L. (1989) Historiographic Metafiction. Parody and the Intertextuality of History, in: O’Donnell, P., and Robert Con Davis (Eds.), Intertextuality and Contemporary American Fiction. Baltimore, Johns Hopkins University Press, pp. 3–32.

##submission.downloads##

Опубліковано

2024-06-27

Номер

Розділ

КРЕАТИВНІ ТЕОРІЇ ТА ПРАКТИКИ