КОНЦЕПЦІЯ ПОЛІТИЧНОГО КАРЛА ШМІТТА
DOI:
https://doi.org/10.18524/2410-2601.2024.2(42).333059Ключові слова:
ворог, надзвичайний стан, партизан, політична теологія, політичне, суверенітетАнотація
Автор статті звертається до ширшого контексту, в якому поняття політичного Карла Шмітта набуває свого повного змісту, а саме до концепції політичного як такого. Концепція політичного Шмітта виходить за межі окремого поняття, тому що інтегрує критику ліберальної демократії з боку Шмітта, політичну теологію Шмітта, власне визначення поняття політичного Шмітта, а також теорії суверенітету, надзвичайного стану та партизана Шмітта. Ось – декілька ключових аспектів концепції політичного Шмітта:
Дихотомія друга і ворога: Шмітт стверджує, що політичне визначається через конфлікт, де ворог грає критичну роль у визначенні ідентичності спільноти. Ця дихотомія є динамічною, оскільки змінюється у контексті різних криз і нових загроз.
Суверенність: Суверен – це особа, спроможна приймати виключні рішення у надзвичайних ситуаціях. Для Шмітта, суверен не лише управляє, а й формує нову політичну реальність, що доповнює традиційне розуміння політичної влади.
Надзвичайний стан: Важливою складовою концепції є надзвичайний стан, який демонструє, як політичний порядок може оновлюватися завдяки кризам. Це підкреслює, що право часто підпорядковане політиці, і легітимність може виходити за межі формальної законності.
Партизанська війна: Цей новий тип конфлікту підриває традиційні уявлення про політику, вимагаючи переосмислення і механізмів підконтрольності. Партизанська війна як форма опору ставить під сумнів класичні моделі війни і миру, змушуючи політичні спільноти адаптувати свої стратегії.
Посилання
Dyzenhaus, D. (1998) Law as Politics: Carl Schmitt’s Critique of Liberalism. Durham: Duke University Press. 238 p.
Maschke, G. (1999) Carl Schmitt: Staat, Großraum, Nomos. Stuttgart: Klett-Cotta. 472 p.
McCormick, J. P. (1999) Carl Schmitt’s Critique of Liberalism: Against Politics as Technology. Cambridge: Cambridge University Press. 368 p.
Schmitt, C. (1985) Political Theology. Cambridge, MA: MIT Press. 70 p.
Schmitt, C. (1988) The Crisis of Parliamentary Democracy. Cambridge, MA: MIT Press. 133 p.
Schmitt, C. (2003) The Nomos of the Earth in the International Law of the Jus Publicum Europaeum. New York: Telos Press. 354 p.
Schmitt, C. (2004) Legality and Legitimacy. Durham: Duke University Press. 198 p.
Schmitt, C. (2007a) The Concept of the Political. Chicago: University of Chicago Press. 105 p.
Schmitt, C. (2007b) The Theory of the Partisan: Intermediate Commentary on the Concept of the Political. New York: Telos Press. 142 p.
##submission.downloads##
Опубліковано
Як цитувати
Номер
Розділ
Ліцензія

Ця робота ліцензується відповідно до Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License.
Автори, які публікуються у цьому журналі, погоджуються з наступними умовами:
- Автори залишають за собою право на авторство своєї роботи та передають журналу право першої публікації цієї роботи на умовах ліцензії Attribution-NonCommercial 4.0 International (CC BY-NC 4.0).
- Автори мають право укладати самостійні додаткові угоди щодо неексклюзивного розповсюдження роботи у тому вигляді, в якому вона була опублікована цим журналом (наприклад, розміщувати роботу в електронному сховищі установи або публікувати у складі монографії), за умови збереження посилання на першу публікацію роботи у цьому журналі.
- Політика журналу дозволяє і заохочує розміщення авторами в мережі Інтернет (наприклад, у сховищах установ або на особистих веб-сайтах) роботи, оскільки це сприяє виникненню продуктивної наукової дискусії та позитивно позначається на оперативності та динаміці цитування опублікованої роботи (див. The Effect of Open Access).